FESTIVAL ZNANOSTI: Harry Potter u svijetu kemije

Kategorija: Knjižnica Objavljeno: Petak, 28 Svibanj 2021 Napisao/la Marijana Pavić

 

  Kako povezati čitanje i kemiju? Vrlo lako! Pogotovo ako volite romane o Harryju Potteru.  Kako u našoj školi volimo povezivati različite nastavne predmete  s književnim djelima i poticanjem čitateljskih navika i informacijske pismenosti  učiteljica kemije Ivana Kadoić Stojanov i knjižničarka Marijana Pavić u sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti provele su dvosat u sedmim razredima u kojem su spojile čitanje i analizu književnog teksta s izvođenjem kemijskih pokusa. 

U prvom dijelu sata učenici su čitali ulomke iz romana Harry Potter i kamen mudraca, Harry Potter i odaja tajni te Harry Potter i princ miješane krvi. U odlomcima su tražili odgovor na postavljene zagonetke koje su pak bile ispisane „nevidljivom tintom“ tj. fenolftaleinom , a poprskane  „čarobnom tekućinom“ (sredstvo za pranje prozora s amonijakom!) magično su se pojavile na papiru. Odlomke su čitali cijelom razredu koji je također pažljivo slušao i tražio odgovor na zagonetke. Nakon toga, slijedio je još zabavniji dio – izvođenje pokusa na temelju pročitanih odlomaka. Pet grupa izvodilo je svoje pokuse koje su svi promatrali, opisivali i objašnjavali. Bilo je tu vulkana u čaši, crnih mambi, letećih vrećica čaja, svijeća u čaši i ljubavnih napitaka! Prava senzacija kemijskih reakcija u kojoj su učenici zbiljski uživali i puno toga saznali i naučili kroz zahtjevne, ali zabavne aktivnosti.

Ustanove

Školsko zvono

Korisne poveznice