„Palmice“ za Cvitnicu

Objavljeno: Ponedjeljak, 30 Ožujak 2015 Napisao/la Administrator

Ususret Uskrsu naša školska zadruga „Moba“ sa svojom voditeljicom učiteljicom Jasminkom Adžić Sikirić ugostila je dipl. agronoma Marija Sikirića koji je održao Radionicu pletenja maslinovih grančica.

Gospodin Mario pokazao nam je tradicionalni bibinjski običaj pletenja maslinovih grančica ili „palmica“. Takve se pletene maslinove grane odnose u crkvu na blagdan Cvjetnicu, blagoslivljaju se i blagoslovljene odnose kući.

Osim toga, učenici kako se nazivaju sve nedjelje kroz korizmu: počinje se s Čistom sridom, prva nedjelja je Čista nedilja, druga nedjelja je Pačista, treća je Bezimena, slijedi Sredoposna, pa Gluha ili Glušna, te Cvitna ili Cvitnica.

Kroz rad naše školske zadruge planiramo i drugim učenicima pokazati kako se pletu maslinove grančice da bi naučili kako su to radili naši stari i da bi se očuvali tradicijski običaji.

Korina Lepur, 6. b

 

Ustanove

Školsko zvono

Korisne poveznice